Adrian Sherwood urodził się w 1958 roku w Londynie. Jest producentem płytowym, który większość swojej pracy poświęcił dubowi. Zajmował się też remiksowaniem wielu popularnych grup muzycznych jak Coldcut, Depeche Mode, The Woodentops, Primal Scream, Pop Will Eat Itself, Sinéad O’Connor, czy Skinny Puppy.
Miłość Sherwooda do jamajskiej muzyki zaczęła się pod koniec lat 60. kiedy jako jedenastoletni młodzian wraz ze swoim szkolnym kolegą kręcił się dookoła lokalnego klubu Indii Zachodnich tańcząc do dźwięków muzyki ska i produkcji Prince Bustera wydobywających się z wewnątrz klubu. Tak rozpoczęła się trwająca jego całe życie fascynacja muzyką.
Sherwood spędził ponad 40 lat produkując lub robiąc remiksy najbardziej innowacyjnych numerów na świecie. Wydawał je pod swoim imieniem lub w swoim labelu On-U Sound Records. Jego znakiem rozpoznawczym stał się potężny, mięsisty i bujający sound, który można usłyszeć na wydawnictwach z katalogu African Head Charge i Dub Syndicate, a także takich grup jak Nine Inch Nail czy Primal Scream. To właśnie dzięki swojemu rewolucyjnemu podejściu do produkcji, artyści licznie stawiali się w jego domowym studio w północnym Londynie. Obecnie jego studio mieści się w Ramsgate na wschodnim wybrzeżu Anglii, gdzie nieprzerwanie Sherwood przekracza wszelkie granice pomiędzy funkiem, reggae, dubem i industrialnym brzmieniem.
W wieku 18 lat był współzałożycielem małej firmy dystrybucyjnej, Carib Gems, sprzedającej płyty bezpośrednio do sklepów z płytami. Dystrybucja ta odbywała się z bagażnika jego samochodu. „W tamtych czasach było bardzo niewiele rynków zbytu dla czarnych muzyków. Nawet teraz czarny muzyk musi być trzy lub cztery razy lepszy niż biały, aby być słyszanym.” Z racji tego, że zawsze był przedsiębiorczy bardzo szybko zainteresował się nagrywaniem na własną rękę. Jego wczesne produkcje Prince Far I, Creation Rebel czy Dub Syndicate otworzyły mu drzwi do politycznie zaangażowanych grup jak The Clash i The Slits. Ten swoisty miks kulturowy był też świetnym odzwierciedleniem tamtych czasów.
„To było Punky Reggae Party na całego. Pomyśleliśmy wtedy, że możemy wszystko zmienić.”
Poza Carib Gems jest też współzałożycielem kolejnego labelu – Pressure Sounds oraz założycielem Hitrun Records, a także Green Tea Records i Soundboy Records.
W 1980 roku, pod wpływem optymistycznego ducha ruchu Rock Against Racism założył kolejny label, który wywarł ogromny wpływ na całą brytyjską scenę niezależną – On-U Sound Records. W tym okresie Sherwood pojawiał się na licznych imprezach pod szyldem On-U Sound System. W latach 80. połączył siły z wokalistą Pop Group – Markiem Stewartem i członkami grupy The Slits tworząc projekt New Age Steppers, który pchnął reggae i dub w nieznane dotąd obszary nowej fali i industrialnego rocka. On-U Sound skupiało potężną grupę artystów reggae, funk, rock i rapu. Bim Sherman, Cabaret Voltaire, Tackhead, Lee „Scratch” Perry, Gary Clail, Keith Le Blanc i wielu innych, którzy w niedługim czasie nagrywali swoje numery pod bacznym okiem Sherwooda.
Początek lat 80. to także narodziny projektu Singers & Players. W skład niego wchodzili m.in. Prince Far I, Mikey Dread czy Bim Sherman. Pomogło to promować zarówno poszczególnych artystów jak i sam label On-U Sound. W tym samym czasie zaczyna się też historia Creation Rebel, a później Dub Syndicate, który na lata stanie się znakiem rozpoznawalnym Sherwooda. Początek lat 80. to też eksperymentalne albumy z African Head Charge, które otworzyły tej muzyce drzwi do nowych eksploracji dając podwaliny pod coś co dzisiaj nazywa się psycho dubem.
W 1986 roku zaczął pracować z jednym z najważniejszych jamajskich producentów dubowych i wokalistą Lee „Scratch” Perrym. Wyprodukował dla niego klasyczny album „Time Boom X De Devil Dead”. Nagrany razem z Dub Syndicate, z którym Sherwood stale pracował spowodowało, że album zyskał potężne zainteresowanie. Dodatkowe mocne wsparcie ze strony Sherwooda pozwoliło wznowić karierę Perry’ego. Następnie przyszedł album „Secret Laboratory”, który na stałe zapisał się w historii i bez wątpienia jest jednym z najlepszych albumów w dorobku wokalnym Lee Perrego.
Poza dubem Sherwood wniósł też swój wkład w muzykę industrialną dzięki swojemu remiksowi numeru Einstürzende Neubauten „Yü Gung”. Kompozycja ta znalazła się na płycie „Halber Mensch”. Dodatkowo pracował też z innymi przedstawicielami tej sceny jak Ministry, Cabaret Voltaire, KMFDM, Terminal Power Company oraz Nine Inch Nails.
Lata 80. i 90. upływają pod szyldem składanek „Pay It All Back”, których w latach 1985 – 1996 pojawiło się sześć odsłon. Po dzień dzisiejszy cieszą się one statusem kultowych. Po latach spędzonych jako producent numerów dla innych, Sherwood postanawia zrobić w pełni autorski album. W 2003 roku nakładem Real World Records ukazuje się „Never Trust A Hippy”. Trzy lata później ukazuje się jego drugi krążek „Becoming A Cliché” na którym wystąpili liczni artyści, tacy jak Lee „Scratch” Perry, Bim Sherman, Dennis Bovell, Little Roy, Leigh „LSK” Kenny, Samia Farah, Raiz i Mark Stewart. Limitowana 2-płytowa wersja została wydana jednocześnie z drugą płytą zatytułowaną „Dub Cliché”.
Rozpoczynając karierę solową, Sherwood stwierdził: „Chciałem napisać coś własnego i stworzyć coś, co byłoby dla mnie wyzwaniem… Jako producent, moim zadaniem jest przede wszystkim zadowolenie artysty. Chciałem zrobić coś bardziej agresywnego i nowoczesnego. Chciałem namalować współczesne zdjęcie, które konkretnie pokazuje, co wtedy myślałęm. Doszedłem do punktu w moim życiu, w którym nadszedł czas, aby sprawdzić wszystkie ujęcia”.
Po sześciu latach pojawia się jego trzeci album „Survival And Resistance”, który jest bardzo minimalistyczny. Poszukiwania ponad podziałami muzycznymi doprowadzają do spotkania Sherwooda z dubstepowym producentem Pinchem. Efektem czego są dwa albumy „Late Night Endless” z 2015 i „Man vs Sofa” z 2017 roku. Materiał z obu krążków jest idealnym połączeniem szeroko pojętej muzyki basu, która gościła na wielu imprezach pod znakiem głębokiego basu.
W 2019 po dwudziestu trzech latach przerwy pojawia się siódma część „Pay It All Back”. W tym samym roku ukazuje się hitowy album „Rainford”, który nagrał razem z Lee „Scratch” Perrym. Krążek okazał się ogromnym hitem, a jego dubowa werjsa „Heavy Rain” wydana w grudniu 2019 roku uplasowała się na szczycie listy Billboard.
Dyskografia
- Never Trust A Hippy (2003, Real World Records)
- Becoming A Cliché (2006, Real World Records)
- Lee „Scratch” Perry & Adrian Sherwood – Dub Setter (2009, On U Sound)
- Survival & Resistance (2012, On U Sound)
- Recovery Time (2012, On U Sound)
- Sherwood & Pinch – Late Night Endless (2015, On U Sound)
- Sherwood & Pinch – Man vs. Sofa (2017, On U Sound)
- Lee „Scratch” Perry – Rainford (2019, On U Sound)
- Lee „Scratch” Perry – Heavy Rain (2019, On U Sound)