POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Ghetto Priest

Ghetto Priest
Born Date
26 czerwca 1962
Birth Place
London, United Kingdom
Genres
Reggae, Dub, Experimental
Year activate
1980
Follow

Ghetto Priest  Biography

Ghetto Priest to jeden z najbardziej efektownych i kreatywnych wykonawców jaki pojawił się na brytyjskiej scenie reggae w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zaczynał już w pierwszej połowie lat 80. na lokalnych imprezach sound systemowych gdzie szlifował swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Jeszcze pod pseudonimem Squidly Steve można było go usłyszeć m.in. na sesjach Sir Brena Sound System w Londynie. Wtedy też nagrał swój debiutancki singiel zatytułowany „Bad Man„. Konflikt z prawem sprawia, że Squidly trafia do więzienia, a po wyjściu z niego pobiera nauki rastafari i decyduje się na podążanie tą drogą. W latach 90. czynnie uczestniczy w kościele nyahbinghi, gdzie spotyka Bonjo I A Binghi Noah, który wciela go do koncertowego składu African Head Charge. W 1997 roku następuje kolejna ewolucja i tak Squidly Steve staje się Levi Judah nagrywając piękną EP dla Barry IsaacsaCreation Trodin„. Dzięki pracy z African Head Charge, Ghetto Priest spotyka na swojej drodze Adriana Sherwooda i tutaj na dobre rozpoczyna się jego kariera jako wokalisty.

Będąc blisko Sherwooda i On U Sound poznaje wielu legendarnych muzyków brytyjskiej sceny niezależnej, ciągle pracując nad swoim debiutanckim albumem. Rok 2003 przyniósł „Vulture Culture„, a fakt, że wyprodukował go Adrian Sherwood zyskało z miejsca ogromne zainteresowanie nie tylko fanów reggae, ale także innych producentów i artystów, którzy bardzo chętnie zapraszali Ghetto Priesta do wspólnego nagrywania czy koncertowania. Nie inaczej było z grupą Asian Dub Foundation, z którą nagrał hitowy album „Tank” w 2005 roku. W tamtym okresie występował jako jeden z frontmanów grupy, przemierzając świat urzekając publiczność swoim potężnym wokalem i mistycznymi występami scenicznymi. Pomimo pracy z Asian Dub Foundation wciąż nagrywa solowy materiał i tak w 2006 roku nakładem Seek Jah Frist pojawia się jego drugi album  „Beyond Flesh„, a chwilę później w tym samym roku wydawnictwo „Bare Bones Volume 1„, które ukazało się własnym sumptem. Ghetto Priest pokazuje, że jest wokalistą uniwersalnym, świetnie odnajdując się nie tylko w reggae i dubie, ale także w soulowym środowisku.

Jego głos można również usłyszeć m.in. na albumie grupy Juno ReactorGod & Monsters„, z którą to intensywnie koncertował po świecie od 2008 roku. Ponadto współpracował z hiszpańskim zespołem 08001, z którym wydaje album „No Pain No Gain” w 2013 roku.  Rok 2017 to premiera jego drugiego długo oczekiwanego albumu „Every Man For Every Man„, za produkcję którego odpowiedzialny jest ponownie Adrian Sherwood, a muzycznie wspomagają legendarni muzycy związani z On U Sound. Ponadto po kilku latach przerwy wrócił do składu Asian Dub Foundation. W maju 2018 roku ukazała się jego EP zatytułowana „Plant My Herb„, która jest koprodukcją Adriana Sherwooda i Dogulasa Wardropa z Bush Chemists.

Ghetto Priest posiada niepowtarzalną energię i emocje sceniczne, które są unikatowe na skalę artystów obecnego pokolenia. W swojej karierze balansuje na granicach stylów, odważnie mieszając czasami bardzo odległe od siebie gatunki, ale przy tym wszystkim zachowując szacunek do muzyki korzeni, a jego styl śpiewu zdecydowanie podtrzymuje jego jamajskie dziedzictwo.

Dyskografia

  • Vulture Culture (On U Sound, 2003)
  • Beyond Flesh (Seek Jah First, 2006)
  • Bare Bones Volume 1 (Self Released, 2006)
  • They Call I Black (Self Released, 2012)
  • Every Man For Every Man (Ramrock Records, 2017)
  • Plant My Herb EP (On U Sound, 2018)

Przeczytaj wywiad z Ghetto Priestem

Ghetto Priest

Ghetto Priest

More Artist From: , ,

African Head Charge

African Head Charge

Artist, Dub, Reggae
Beres Hammond

Beres Hammond

Artist, Lovers Rock, Reggae
Violinbwoy

Violinbwoy

Artist, Dub
The Congos

The Congos

Artist, Reggae, Roots Reggae
Michael Rose

Michael Rose

Artist, Dancehall, Reggae, Roots Reggae

More Albums From: Ghetto Priest

Plant My Herb

Plant My Herb

On U Sound
Every Man For Every Man

Every Man For Every Man

Ramrock Records
They Call I Black

They Call I Black

Self Released
Beyond Flesh

Beyond Flesh

Seek Jah First
Bare Bones

Bare Bones

Self Released
Vulture Culture

Vulture Culture

On U Sound