POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

The Congos

The Congos
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website

The Congos  Biography

O duecie stworzonym przez Cedrica Mytona RoydelaAshanti” Johnsona świat usłyszał w 1977 roku, kiedy ukazała się ich debiutancka płyta „Heart of The Congos”. Steve Barrow – historyk reggae, jeden z ludzi odpowiedzialnych za reedycję tego wydawnictwa, twierdzi, że „jest ono tak samo dobre jak „Natty Dread” Boba Marleya, „Marcus Garvey” Burning Speara czy „Right Time” The Mighty Diamonds. Nie ma w tych słowach przesady. Myton i Johnson pracowali z Lee Perrym w Black Ark Studio w Kingston i stworzyli jedną z najlepszych produkcji nad jaką pracował Perry podczas swojej długiej kariery producenckiej.

Cedric Myton dorastał w St. Catherina na Jamajce a swoją karierę wokalną rozpoczynał w grupie The Tartans w drugiej połowie lat 60tych. Roy Johnson wychowywał się w Hanover na Jamajce, dorastał śpiewając duchowe pieśni w swym domu. Był też członkiem grupy Ras Michael and the Sons Of Negus. Nie jest to jednak tak ważne jak fakt, że Johnson uczęszczał do tej samej szkoły co Lee Perry. Szkolna znajomość stanowiła preludium do późniejszej współpracy tej trójki. Podczas nagrywania albumu do współpracy został zaproszony obdarzony bardzo niskim tenorowym głosem Watty Burnett, którego partie dopełniły harmonie.

Mytonowi i Johnsonowi do współpracy nad projektem nazwanym The Congos udało się zaprosić tak utalentowanych muzyków jak Sly Dunbar, Ernest Ranglin i Uziah „Sticky” Thompson. Muzyka jaką tworzy zespół była niezaprzeczalnie wspaniała , ale najbardziej wyróżniającym się elementem były wokale: silny, czysty tenor Johnson’a i zapadający w pamięci falset Myton’a, przypominający nieco głos Russell’a Tompkins’a z The Stylistics.

Przy produkcji tej płyty Lee Perry użył dosyć prymitywnej nawet jak na tamte czasy techniki stosując czterościeżkowe nagrywanie. Zastosowanie tej techniki poskutkowało gęstym, ale tym samym niesamowicie żywym brzmieniem. Perry jako inżynierem dźwięku, posiadał unikalne umiejętności do tego aby złapać rootsową wibrację The Congos. Prawdopodobnie był to jedyny producent na Jamajce, który byłby w stanie zrobić to dokładnie w taki sposób.

„Heart Of The Congos” przyzwoicie sprzedała się na Jamajce, a później była gorąco poszukiwana przez kolekcjonerów i sympatyków reggae w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Oryginalne wydanie i bardzo kiepskie reedycje do niedawna były jedynymi dostępnymi materiałami grupy. Po nagraniu i wydaniu płyty Myton i Johnson poszli swoimi drogami nadal używając nazwy The Congos lub Congo do ułatwienia ich identyfikacji. Myton nagrywał i śpiewał z innymi wokalistami jako The Congos natomiast Johnson nazwał się Congo Ashanti Roy, nagrywając i występując solowo i w kilku eksperymentalnych dubowo-funkowych projektach Adriana Sherwooda. W pojedynkę nigdy nie osiągnęli poziomu magii jak przy „Heart Of The Congos”, ale sam fakt że byli w stanie dokonać czegoś takiego jest bardzo istotny.

25 lat później, w roku 2006 The Congos powracają. Myton i Johnson znowu razem obok nich Watty Burnett Kenroy Ffyffe – z nowym albumem – „The Swinging Bridge” Płyta upatrywana jest jako godny następca ich legendarnego debiutu. Możemy znaleźć to samo duchowe przesłanie śpiewane przez oryginalny zespół w magicznych utworach takich jak „Black Market Baby”, „Lost Sheep” czy „Revolution”. W kolejnych latach The Congos są wciąż aktywni zarówno koncertowo jak i pracując w studio nad kolejnymi albumami. I tak w 2009 roku pojawia się „Back In The Black Ark„, kiedy ponowie spotkali się w studio z Lee „Scratch” Perrym.  Z kolei dwa lata później otrzymujemy album nagrany z belgijską grupą Pura VidaNah Give Up„.

Dyskografia

 • The Heart Of the Congs (Black Art, 1977)
 • Congo Ashanti – Congo (Congo Ashanty, 1979)
 • Cedric Mython & The Congos – Image Of Africa (Congo Ashanty, 1979)
 • Cedric Mython & The Congos – Face The Music (Go-Feet Records, 1981)
 • The Congos – Natty Dread Rise Again (RAS Records, 1997)
 • The Congos – Live at Maritime Hall (2B1 Records, 2000)
 • The Congos – Swinging Bridge (Mediacom, 2006)
 • Cock Mouth Kill Cock (Explorer Recording Company, 2006)
 • Give Them The Rights (Young Tree Records, 2009)
 • ‎Back In The Black Ark  (Mediacom, 2009)
 • Pura Vida & The Congos – Nah Give Up (Lost Ark Music, 2011)

 

The Congos at Black Ark Studio