POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Third World

Third World
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Third World  Biography

Third World powstała na Jamajce w 1973 roku. Ich brzmienie inspirowane przez soul, funk oraz disco sprawiło że reggae w ich wykonaniu staje się niesamowitą mieszanką wybuchową. Za początki działalności zespołu uznaje się moment w którym klawiszowiec Michael „Ibo” Cooper i gitarzysta/wiolonczelista Stephen „Cat” Coore (grający wcześniej m.in. z The Alley Cats oraz Inner Circle) postanowili założyć swój zespół. Skład zasilił bębniarz – Cornel Marshall, który wcześniej udzielał się w jednym z najbardziej znanych jamajskich zespołów lat 60. Tomorrow’s Children. Ponadto grupę uzupełniał wokalista Milton „Prilly” Hamilton oraz perkusista Irving „Caąrrot” Jarrett i to ten skład nagrywa w1976 roku debiutancki album „Third World„. To tutaj znalazła się ich wersja utworu „Satta Massagana„, z repertuaru grupy The Abyssinians, który uważa się za jedną z najbardziej fundamentalnych kompozycji w historii reggae.

Drugi album „96 Degrees In The Shade” ukazał się w 1977 roku i zawierał wiele hitów jak „Jah Glory„, „Rhythm Of Life” czy jeden z klasycznych już numerów grupy „1865 (96 Degrees In The Shade)„. W tym czasie wykrystalizował się też legendarny skład zespołu. Milton”Prilly” Hamilton został zastąpiony przez charyzmatycznego Williama „Bunny Rugs” Clarke’a. Zmieniła się też sekcja rytmiczna i tak do składu dołączają basista Richard Daley oraz współzałożyciel Inner Circle, bębniarz William Stewart.

Największy sukces Third World przyszedł bez wątpienia na przełomie lat 70-tych i 80-tych wraz ich wersją utworu „Now That We Found Love” amerykańskiej grupy O’Jays, z albumu „Journey To Addis” która stała się wielkim przebojem po obu stronach Atlantyku w 1978 roku. Kolejny krążek „The Story’s Been Told” z 1979 roku, to kolejna fuzja stylów, jest tutaj funk, jest disco, jest przede wszystkim zabawa dźwiękiem. To właśnie dzięki tym kompozycją swoją uwagę skupił na nich Stevie Wonder, który wraz z MelodyMcCully nawiązał z nimi współpracę.  Ich pierwsze spotkanie miało miejsce jeszcze w 1976 roku, a ponowie spotkali się na scenie festiwalu Reggae Sunsplash w 1982 roku, którego Wonder był gościem. Razem wykonali utwór „Master Blaster” w hołdzie Marley’owi. Dzięki tej znajomości w 1982 roku powstał kolejny wielki hit zespołu „Try Jah Love„, który ukazał się na albumie „You’ve Got The Power„. Third World byli też gośćmi w trzecim sezonie kanadyjskiego serialu komediowego „SCTV (Second City Television)„.

W połowie lat 80. z powodu różnic artystycznych zespół opuszcza Iving „Carrot” Jarrett, w rezultacie pięcioosobowy zespół postanawia nagrać bardziej komercyjne utwory takie jak „Sense Of Purpose” (1985), „Reggae Ambassador„(1989) czy „Forbidden Love” (1989). W międzyczasie nastąpiły zmiany składu. W 1997 roku z zespołu odeszli Ibo Cooper oraz William Stewart, którego zastąpił Tony „Ruption” Williams. Pomimo zmian personalnych zespół odnosił i wciąż odnosi sukcesy nagrywając i koncertując nieprzerwanie na całym świecie po dzień dzisiejszy. Zagrali m.in. na otwarciu Mistrzostw Świata w Krykiecie, które w 2007 roku odbywały się w stolicy Jamajki – Kingston, a także na najważniejszych festiwalach muzycznych. Wtedy też krystalizuje się skład grupy kiedy dołączają klawiszowcy Norris „Noreiga” Webb (2007) i Maurice Gregory (2010).

Od 1973 roku grupa wydała 21 albumów. W 2011 ukazał się ostatni album z wokalistą Bunny Rugsem zatytułowany na „Patriots” na którym znalazło się wielu znakomitych gości m.in. Damian „Jr. Gong” Marley, Stephen Marley, Gregory Isaacs, Marcia Griffiths, Dean Fraser, Toots Hibbert czy Tarrus Riley. Third World przeszło istne trzęsienie ziemi wraz z początkiem lutego 2014 roku. 2 lutego umiera dotychczasowy wokalista William „Bunny Rugs” Clarke, przegrywając walkę z rakiem, którego zdiagnozowano u niego rok wcześniej, przez co musiał odwołać swój udział w ogólnoświatowej  trasie koncertowej celebrującej 40-lecia istnienia grupy. Na jego miejscu pojawił się wieloletni przyjaciel zespołu AJ Brown, który od 2013 roku towarzyszy zespołowi nie tylko na scenie, ale także w studio. Dwudziesty pierwszy album grupy „Under The Magic Sun” pojawił się na rynku w 2015 roku. W 2019 roku Third World połączyło siły z Damianem Marleyem, który wyprodukował ich 22. studyjny krążek „More Works To Be Done„. Ten ukazał się nakładem Ghetto Youths International.

Zespół wielokrotnie był nagradzany rozmaitymi wyróżnieniami, m.in New York City Ambassador Award w listopadzie 2009 roku w Brooklyn Academy of Music, United Nations Peace Medal w 1986 roku, Jamaican Music Industry Awards of Best Show w 1992 i 1996 roku, oraz 10-cioma nominacjami do nagrody Grammy. Na swoim koncie mają wiele ponadczasowych hitów jak: „Now That We’ve Found Love„, „1865 (96 Degrees in the Shade)„, „Cool Meditation„, napisany przez Stevie’ego Wondera „Try Jah Love„, „Sense of Purpose„, „Forbidden Love„, „Reggae Ambassador„, „Committed” czy „Reggae Party„. Ponadto grupa współpracowała z największymi nazwiskami sceny muzycznej jak Jackson Five, Bob Marley and The Wailers oraz Stevie Wonder.

Dyskografia

 • Third World (Island Records, 1976)
 • 96º Degrees In The Shade (Island Records, 1977)
 • Journey To Addis (Island Records, 1978)
 • The Story’s Been Told (Island Records, 1979)
 • Arise In Harmony (Island Records, 1980)
 • Prisoner In The Street (Live) (Island Records, 1980)
 • Rock The World (CBS, 1981)
 • You’ve Got The Power (Columbia, 1982)
 • All The Way Strong (CBS, 1983)
 • Sense Of Purpose (CBS, 1985)
 • Hold On To Love (Columbia, 1987)
 • Serious Business (Mercury, 1989)
 • Committed (Mercury, 1992)
 • Live It Up (Bud Music, 1995)
 • Generation Coming (Déclic Communication, 1999)
 • Live In Hawaii & Jamaica (Tabou 1, 2001)
 • Ain’t Givin’ Up (Shanachie, 2003)
 • Riddim Haffe Rule (Music Avenue, 2004)
 • Black, Green & Gold (Nocturne, 2005)
 • Patriots (Third World Music Group, 2011)
 • Live at the Belly Up (Belly Up Live, 2014)
 • Under The Magic Sun (Cleopatra Records, 2015)
 • More Works To Be Done (Ghetto Youths International, 2019)

Third World 2018 – od lewej Stephen „Cat” Coore, Tony „Ruption” Williams, Richard Daley, AJ Brown, Maurice Gregory, Norris „Noriega” Webb