POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Vibronics

Vibronics
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Vibronics  Biography

Vibronics, future sounds of dub, jest aktywny od 1995 roku niestrudzenie przemierzając świat. Muzyka Vibronics to ścisła czołówka brytyjskiej sceny dub, czego dowodem jest ponad 60 wydawnictw w kultowym już dzisiaj labelu SCOOPS. Ponadto współpracowali z wieloma niezależnymi labelami wydając m.in. w Universal Egg, Jarring Effects, Dubhead czy Jah Tubbys. Poza tym pracowali w studio z Zion Train, Iration Steppas, Macka B, Ranking Joe, Brain Damage, High Tone czy Big Youth by wymienić choć kilku z nich. Pojawiali się na całym świecie, zarówno w klubach jak i festiwalach. Azja, Ameryka Środkowa i Południowa, Karaiby czy cała Europa mogły poznać co naprawdę znaczy future sounds of dub.

Historia ma swój początek w Leicester w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1995 roku Steve Gibbs i Richi Rootz zakładają Vibronics. Ich pierwsze produkcje zyskały uznanie podczas sesji sygnowanych jako Egg Experience ’97 co poskutkowało podpisaniem umowy z Universal Egg, labelem zarządzanym przez Neila Percha z Zion Train. Ich „Universal Love” oraz „Jah Light Jah Love” (Deep Roots, 1998) na stałe weszły do selekcji Jah Shaki, Iration Steppas i Aba Shantiego.

Razem z Jah Free – Vibronics zagrali serię konferencji dubowych w kilku europejskich krajach, które to doprowadziły do wydania ich wspólnego albumu „Outernational Dub Conference Volume One” w 1998 roku. Wkrótce po tym powstaje label SCOOPS, gdzie obecnie znajdziemy ponad 60 wydawnictw autorstwa Vibronics oraz tych nagranych w kooperacjach z innymi artystami jak Prince Alla, Tena Stellin, Ranking Joe, Madu Messenger, Parves (Dub Factory), Jah Marnyah czy Echo Ranks. Ponadto mają na koncie współpracę z zespołem Fun Lovin’ Criminals.

Pod koniec lat 90. i na początku lat 2000. pod szyldem Vibronics ukazuje się mnóstwo singli, które obecnie stały się klasykami gatunku, a także także trzy albumu, które zostały wydane przez Universal Egg. Są to „Outernational Dub Conference Volume One” (1998), „Dub Italizer” (2000) oraz „Dublifmenet” (2004). Poandto ukazały się też dwa LP dla francuskiego labelu Sounds Around „Heavyweight Scoops Selection” (2005) oraz  „Heavyweight Scoops Selection Chapter II” (2007). W tym okresie, a ściślej rzecz biorąc w 2002 roku uruchamiają własny label SCOOPS Records, który od teraz zacznie pisać historię jako jeden z najbardziej płodnych brytyjskich labeli dub.

Rok 2007 przyniósł ogólnoeuropejską trasę, która zawierała w sobie koncerty „Acoustic Vibronics” a dodatkowo produkcje Vibronics zaczęły być regularnie grane w ogólnokrajowym radio m.in. w programie „Dub Bashment„, który w BBC6 Music prowadził Brinsley Forde (członek legendarnej grupy Aswad).

W 2008 roku ukazuje się album „UK DUB Story„, na którym pojawił się legendarny brytyjski wokalista Macka B, a także młode talenty jak Jah Marnyah i Echo Ranks, których numery pojawiły się obok tradycyjnych charakterystycznych kompozycji Vibronics. Dodatkowo album był promowany podczas ogólnoeuropejskiej trasy w klubach i na najważniejszych festiwalach jak Glastonburry w Wielkiej Brytanii, Outlook Festival w Chorwacji czy Dour Festival w Belgii.

Wraz z nadejściem nowej dekady Vibronics przygotował 12 nowych singli, które były wydawane co miesiąc przez cały 2010 rok w labelu SCOOPS. Wydano wówczas numery takich artystów jak Echo Ranks, Kenny Knotts, YT, Tony Roots, Rob Symeonn, Vanyo O, Spiltz Hornz  czy współpracującymi na stałe z Vibronics – Madu Messenger i Mr Parvez. W marcu 2012 nakladem Hammerbass ukazuje się świetnie przyjęty album „The French Connection„. Dwanaście nowych numerów nagranych z udziałem śmietanki francuskich producentów dub takich jak: High Tone, Zenzile, Brain Damage, Weeding Dub, Blackboard Jungle, OBF czy Kanka, których kompozycje zostały na nowo zmiksowane w tym międzynarodowym projekcie.

Koneksje, które zostały zawarte i zacieśnione podczas pracy nad „The French Connection” przyniosły kolejne plony w kolejnych latach. „Empire Soldiers” to kolejne połączenie Vibronics z przedstawicielem francuskiej sceny – Brain Damage. Album wydany przez Jarring Effects jesienią 2013 roku z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej, i opowiada historię żołnierzy z Karaibów, Azji i Afryki, którzy walczyli w tym konflikcie, a w rolę narratorów wcielili się Madu Messenger, Parvez, Sir Jean i Mohammed El Amraoui. Dwa lata później ponownie nakładem Jarring Effects ukazała się wersja live tego albumu, zawierająca nagrania z trasy koncertowej, która obejmowała m.in. Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Holandię, Belgię, Szwajcarię, Chorwację czy Rumunie.

Rok 2015, przynosi kolejny album „The Return Of Vibronics„, na którym znaleźli się m.in. Michael Propeht, Macka B, Danman, Soom T, I-Mitri oraz Madu Messenger. Krążek zyskał bardzo dobre recenzje i był dowodem na to, że Vibronics jest liczącym sie graczem na brytyjskiej scenie dub. W między czasie fani otrzymują kolejną porcję singli ze SCOOPS Records, a także dwa albumy kompilacyjne z produkcjami Vibronics wydanych w labelu Jah Tubby’s – „Vibronics meets Jah Tubby’s Vol.1” i „Vibronics meets Jah Tubby’s Vol.2” (oba  z 2015 roku).

W 2017 to zapowiadany od kilku miesięcy album „Half Century Dub„, który Steve produkuje razem z Dougie Wardropem z Conscious Sounds/Bush Chemists, a także wyruszają razem w serię sesji na terenie całej Europy. W tym samym roku Vibronics wyrusza na podbój Ameryki Południowej pojawiając się w Meksyku, Peru, Argentynie oraz Chile. Pomimo intensywnych podróży, Vibronics pozostaje aktywny na polu wydawniczym wypuszczając serię 7″ płyt pod szyldem „Jamaican Legends”, gdzie usłyszeć można Michaela Propheta, Earl Sixteena i Roda Taylora.

Wraz z nastaniem 2018 roku ukazuje się kolejny projekt, w który zaangażowany jest Vibronics, a mianowicie album „Woman On A Mission„, który poświęcony jest w całości kobietom w reggae i dub. Wydawnictwo to jest wspólną inicjatywą z praskim klubem Cross Club, z którym Vibornics związany jest od wielu lat. Krążek ten to 8 całkowicie nowych produkcji Vibronics zaśpiewanych przez osiem wokalistek, które od lat działają na scenie reggae i dub. Zalazły się tam wieloletnie współpracowniczki Vibornics jak Boney L, Nia Songbird, Vanya O i Saraléne, a także Trilla Jenna, Nanci Correia, Nish Wadada oraz Sis I-Leen. Album ukazał się 8 marca czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, a 10% przychodów z albumu zasiliło konta organizacji charytatywnej Womankind, która zajmuje się wspieraniem zmiany życia kobiet i dziewcząt na całym świecie. Pod koniec roku ukazała się jego wersja dubowa „Dub On A Mission„.

Dyskografia

 • Jah Free greets Vibronics – Outernational Dub Convention Volume One (Universal Egg, 1998)
 • Dub Italizer (Universal Egg, 2000)
 • Dublifment (Universal Egg, 2004)
 • Heavyweight Scoops Selection ‎(Sounds Around, 2005)
 • Heavyweight Scoops Selection ‎ Chapter II (Sounds Around, 2007)
 • UK Dub Story (Scoops, 2008)
 • The French Connection (Hammerbass, 2012)
 • Brain Damage meets Vibronics – Empire Soldiers (Jarring Effects, 2013)
 • Brain Damage meets Vibornics – Empire Soldiers Live (Jarring Effects, 2015)
 • The Return Of Vibronics (Scoops, 2015)
 • Vibronics meets Jah Tubby’s Volume One (Scoops 2015)
 • Vibronics meets Jah Tubby’s Volume Two (Scoops 2015)
 • Vibronics meets Conscious Sounds – Half Century Dub (Five Decades In The Mix) (Scoops, 2017)
 • Woman On A Mission (Scoops, 2018)
 • Dubs On A Mission (Scoops, 2018)

Przeczytaj wywiad z Vibronics

Steve "Vibronics" Gibbs

Steve „Vibronics” Gibbs